Opieka paliatywna i hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat. Mniej znana rola w systemie opieki zdrowotnej

30 października 2018 roku o godzinie 9.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie odbędzie się IV edycja Konferencji naukowej Opieka paliatywna i hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat, w tym roku pod hasłem „Mniej znana rola w systemie opieki zdrowotnej”.

Konferencja, organizowana jest wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum i Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie, a przy tym zbiega się w czasie z obchodzonym od kilkunastu lat w połowie października Światowym Dniem Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Tym samym wpisuje się w misję edukacyjną uwrażliwiającą społeczeństwo na los ludzi chorych i cierpiących.

Konferencja ma charakter otwarty, udział w niej jest bezpłatny. Skierowana jest do naukowców, ekspertów, praktyków, lekarzy, doktorantów, studentów, wolontariuszy, organizacji społecznych i pozarządowych oraz wszystkich zaangażowanych lub zainteresowanych opieką paliatywną i hospicyjną. Konferencji towarzyszą warsztaty dotyczące komunikowania się z ludźmi chorymi i ich rodzinami.
Udział w Konferencji oraz warsztatach wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie http://www.paliatywna.uj.edu.pl/.
Uczestnicy, którzy w formularzu zgłoszeniowym wyrażą taką prośbę, otrzymają certyfikaty uczestnictwa, a lekarzom zostanie przyznanych 8 punktów edukacyjnych za udział w konferencji oraz 1 punkt za udział w wybranym warsztacie.

Ostatni okres życia, w którym nieuleczalnie chory człowiek może żyć do naturalnej śmierci bez bólu, z opanowanymi objawami towarzyszącymi chorobie, a rodzina może otrzymać wsparcie w trudnych chwilach, rodzi refleksję nad sensem życia, choroby i śmierci. Praktycy – lekarz, psycholog, pielęgniarka, wolontariusz – dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, osobistemu zaangażowaniu oraz ciągłemu podnoszeniu kwalifikacji, są osobami predysponowanymi do prowadzenia egzystencjalnych rozmów i komunikowania się z chorym i jego rodziną, co w przywołanej sytuacji jest potrzebne, a nawet konieczne. Przedstawiciele tych zawodów/powołań będą gośćmi Konferencji, przyjmując rolę znakomitych wykładowców, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i praktyce przekażą wiedzę przydatną każdemu w sytuacji grożącej utratą osoby bliskiej.

Podczas IV edycji konferencji zostaną omówione, między innymi, następujące kwestie: postepowanie w obrzękach w przebiegu zaawansowanych schorzeń, czy i jak odstawić leki w ostatnim okresie życia, rola pielęgniarek w łagodzeniu dolegliwości u chorych w zaawansowanym stadium chorób z zastosowaniem metod niefarmakologicznych, dotyk jako forma komunikacji i wsparcia w opiece paliatywnej, rehabilitacja oddechowa w opiece paliatywnej oraz problemy etyczne w opiece nad pacjentami z SLA.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak
Uniwersytetu Jagiellońskiego